خصلت‌هاي مؤمن از منظر امام صادق(ع)
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

خصلت‌هاي مؤمن از منظر امام صادق(ع)

پرسش : چهار خصلتی که امام صادق(علیه السلام) برای مومن لازم می‌دانند چه چیزهایی است؟
پاسخ اجمالی: از نظر امام صادق(ع) مؤمن بايد چهار خصلت داشته باشد: راستگويى، حيا، حُسن خُلق و شُكر. صداقت موجب از بين رفتن بسيارى از گناهان مي شود؛ چراكه براي پوشاندن گناهان، مجبور است دروغ بگويد. حيا باعث مي‌شود كه از زشتى‌ها رو برگرداند. كسى كه حُسن خُلق دارد، عصبانى نمى‌شود و به همين جهت گناه نمى‌كند. شُكر هم به اين معناست كه هر عضوى را در جاى خودش و در راهى كه خدا آن را آفريده استفاده كند و با اين كار، ديگر گناه نمى‌كند.
پاسخ تفصیلی: «قَالَ الصَّادِقُ(علیه السلام): ارْبَعٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ کَانَ مُومِناً وَ انْ کَانَ مِنْ قَرْنِهِ الى قَدَمِهِ ذُنُوباً: الصِّدْقُ وَ الْحَیَاءُ وَ حُسْنُ الخُلْقِ وَ الشُّکْرُ»(1)؛ (امام صادق(علیه السلام) فرمودند: چهار چیز است که اگر در هر کس باشد مومن است اگرچه از فرق سر تا پاها غرق درباشد: راستگویى، حیا، حُسن خُلق و شُکر).
شرح حدیث:
اینیک معناى ابتدایى دارد که غیر قابل تصوّر است؛ ولى معنایى عند التامّل دارد که لطیف و دقیق است. معناى ابتدایى آن این است که هر گناهى که شخص مرتکب شود؛ ولى این چهار صفت را داشته باشد، مومن است که این معنا، مفهوم و معقول نیست؛ ولى معناى دقیق روایت این است که کسى که آلوده همه گناهان است، اگر این چهار صفت را پیدا کند، از گناهان دیگر پاک مى‌شود و این چهار صفت، بسیارى از آن گناهان را از انسان دور مى‌کند.
1. صداقت
این صفت موجب مى‌شود بسیارى از گناهان مانند کم فروشى، احتکار، تقلّب، دزدى،... از بین برود؛ چرا که اگر این گناهان را مرتکب شود، مجبور است براى پوشاندن آنبگوید. نمونه آن داستان جوانى است که خدمت پیامبر اکرم(صلىعلیه و آله و سلم) آمد و عرض کرد: آلوده [به] جمیع گناهان هستم، چه کنم؟ حضرت به او فرمود: فقطنگو. این امر باعث شد سراغ هیچ گناهى نرود؛ چون اگر هر گناهى را مرتکب مى‌شد و خدمت پیامبر اکرم(صلىعلیه و آله و سلم) مى‌رسید، مجبور بود براى پوشاندن آنبگوید.
2. حیا
حیا به معناى «کفّ النفس عن القبیح» است؛ یعنى در مقابل زشتى‌ها رو برگرداند و وقتى که از قبایح حیا کند، بسیارى از گناهان را ترک مى‌کند.
3. حُسن خُلق
حُسن خُلق عامل شستشوى ازاست؛ چون انسان بسیارى از گناهان را در حال عصبانیّت انجام مى‌دهد و کسى که حُسن خُلق دارد، عصبانى نمى‌شود و به همین جهتنمى‌کند.
4. شُکر
معناىاین است که هر عضوى را در جاى خودش و در راهى کهآن را آفریده استفاده کند و اگراین نعمت‌ها را به جاى آورد دیگرنمى‌کند.(2)
پی نوشت:
(1). تحف العقول‏، ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏، محقق / مصحح: غفارى، على اكبر، جامعه مدرسين‏، قم‏، 1404 قمری / 1363 شمسی، چاپ دوم‏، ص 369.
    
تاریخ انتشار: « 1396/07/26 »

مطالب مرتبط

مقام و منزلت مؤمن از منظر پيامبر اكرم(ص)

خصلت‌هاي مؤمن از منظر امام صادق(ع)

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 102