«استکبار ستیزی» هدف بعثت پیامبر(ص)
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

«استکبار ستیزی» هدف بعثت پیامبر(ص)

پرسش : امام علی(علیه السلام) در147چه اهدافی را برای بعثت پیامبر(صلیعلیه و اله) بیان کرده است؟
پاسخ اجمالی:

امام علي(ع) درباره اهداف بعثت مي فرمايد: «خدا محمد(ص) را به حق مبعوث كرد تا بندگانش را از پرستش بتها به عبادت خويش دعوت كند و از اطاعت شيطان به اطاعت خود فرا خواند». با اين بيان، اهداف پیامبر(ص) بر دو اصل استوار شده: يكي رها كردن عبوديت و پرستش بتها و تمسّك به توحيد در عبادت و ديگر رها ساختن انسان از اطاعت شيطان و تمسّك به اطاعت پروردگار.

پاسخ تفصیلی:

امام علی(علیه السلام) در بخشی از147به بعثت پیامبر اکرم(صلىعلیه وآله) اشاره مى کند و پس از آن به شرح اهداف بعثت می پردازد و سپس با استناد بهمجید مى فرماید: (خداوند محمّد(صلىعلیه وآله) را به حق مبعوث کرد تا بندگانش را از پرستش بتها به عبادت خویش دعوت کند و از اطاعت شیطان به اطاعت خود فراخواند)؛ «فَبَعَثَ اللهُ مُحَمَّداً(صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ) بِالْحَقِّ لِیُخْرِجَ عِبَادَهُ مِنْ عِبَادَهِ الاَوْثَانِ الَى عِبَادَتِهِ، وَ مِنْ طَاعَهِ الشَّیْطَانِ الَى طَاعَتِهِ».
چه تعبیر گویا و زیبا و فشرده اى در مورد هدف بعثت پیامبر اکرم(صلىعلیه و آله) بیان شده است؛ تعبیرى که بر دواستوار است: نخست رها کردن عبودیت و پرستش بتها و تمسّک بهدر عبادت یعنى عبادت پروردگار، و دیگر رها ساختن [انسان] از اطاعت شیطان و تمسّک جستن به اطاعت پروردگار.
درست است که اطاعت شیطان نیز نوعى بت پرستى است و بنابراین داخل در مفهوم جمله اوّل یعنى «عِبَادَهِ الاَوْثَان» است؛ ولى تقابل این دو جمله با یکدیگر نشان مى دهد که عبادت در معنى خاص خود، یعنى پرستش، به کار رفته است و منظور از اطاعت شیطان، پیروى از فرمان اوست نه پرستش. به هر حال «اَوثَانِ» بتها و شیطان در این دو جمله مفهوم وسیع و گسترده اى دارد که هر گونه معبودى غیر ازرا شامل مى شود و شیاطینِ انس و جن را در بر مى گیرد.
بنابراین تسلیم در برابر حاکمان ظالم و اطاعت فرمان آنها و تن دادن به استعمار و استثمار خودکامگان و پذیرش قوانین غیر الهى، همه، در مفهوم این جمله ها داخل است و هدف بعثت این بود که انسان را از تمام آنها رهایى بخشد.
مرحوم کلینى در کتاب شریف «کافى» جمله هاى بالا را به این صورت نقل کرده است: «انَّ اللهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى بَعَثَ مُحَمَّداً(صلىعلیه وآله) بِالْحَقِّ لِیُخْرِجَ عِبَادَهُ مِنْ عِبَادَهِ عِبَادِهِ الَى عِبَادَتَهِ وَ مِنْ عُهُودِ عِبَادِهِ الَى عُهُودِهِ وَ مِنْ طَاعَهِ عِبَادِهِ الَى طَاعَتِهِ وَ مِنْ وَلَایَهِ عِبَادِهِ اِلَى وَلَایَتِهِ»؛ (خداوند محمّد(صلىعلیه وآله) را به حق مبعوث کرد، تا بندگانش را از عبادت بندگان خارج سازد و به عبادت خویش فرا خواند و از پیمان هاى بندگانش به پیمان هاى خودش و از اطاعت بندگانش به اطاعت خودش و از پذیرشبندگانش، بهخودش دعوت نماید).
به این ترتیب امام(علیه السلام) هدف اصلى بعثت پیامبر اکرم(صلىعلیه وآله) که بقیه اهداف به آن باز مى گردد را در چند جمله کوتاه بیان فرموده، و هرگونه ابهام را زدوده است.(1)

تاریخ انتشار: « 1396/02/14 »

مطالب مرتبط

«استکبار ستیزی» هدف بعثت پیامبر(ص)

بیان اهداف بعثت انبیاء(ص) در کلام سید الاوصیاء(ع)

اهداف بعثت، در روایات اسلامی

رفع اختلاف بین جوامع بشری، از اهداف بعثت انبیاء

نجات مردم از ظلمات با بعثت انبیاء

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 81