علت برطرف نشدن اختلافات در «دنیا»
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

علت برطرف نشدن اختلافات در «دنیا»

پرسش : چرا رفع اختلافات مردم در «دنیا» به صورت کامل امکان پذیر نمی باشد؟
پاسخ اجمالی:

عالم «دنيا» كه يك عالم ظلمانى يا نيمه ظلمانى است اجازه آشكار شدن كامل حقائق را نمي دهد؛ اما در قيامت همانند آفتابي كه طلوع كند همه چيز آشكار و برملا مى شود. در دنیا با تمام تلاش و كوشش انبياء و برطرف شدن نسبى اختلافات باز هم اختلاف به طور كامل برطرف نمي شود. اصولا هوا و هوس ها و حب و بغض هایی كه در اين دنيا بر بسيارى از مردم حاكم است بزرگترين حجاب است و تا آنها كنار نروند گامى به سوى وحدت برداشته نخواهد شد اما در قيامت همه اين حجاب ها نابود مى شود و حقايق بدون حجاب آشكار مى گردد.

پاسخ تفصیلی:

در واقع طبیعت عالم «دنیا» که یک عالم ظلمانى یا نیمه ظلمانى است اجازه نمى دهد که حقائق به طور کامل آشکار و آفتابى گردد و درست به شب مى ماند که انسان هر قدر تلاش و کوشش کند که با چراغ به حقائق دسترسى پیدا نماید باز چهره قسمتى از حقائق نمایان نمى گردد؛ اماهمانند موقع طلوع آفتاب است که با درخشش آن همه چیز آفتابى و برملا مى شود.
به هنگام شب گروهى ممکن است راه را پیدا کنند؛ ولى گروه دیگرى در بیراهه بمانند و نیز ممکن است کسانى که حق را یافته اند هر کدام توصیف محدودى از آن بنمایند، مانند مثال معروفى که مى گوید گروهى در تاریکى شب براى شناسایى فیل به سراغ آن رفتند، هر یک عضوى از آن را لمس کردند و بعد که بیرون آمدند توصیف هاى منتناقضى از آن داشتند، آن کس که دستش به پاى فیل رسیده بود مى گفت: فیل همچون یک ستون است! و دیگرى که دستش به خرطوم رسیده بود آن را به لوله بزرگى تشبیه مى کرد و سوّمى که سینه فیل را لمس کرده بود آن را همانند سقفى مى دانست؛ ولى هنگامى که فیل در روشنایى قرار گرفت اختلافات به کلى برطرف شد و همه فهمیدند توصیف هاى آنها محدود بوده است! آری انسان این آمادگى را دارد که از امواج اختلاف در آید و در عالم یقین و وحدت گام بگذارد و خداوندى که او را براى تکامل آفریده است مسلماً او را از این فیض محروم نخواهد کرد.
اختلاف، یکى از موانع راه تکامل است؛ اختلاف مزاحم آرامش است و اختلاف گاه سبب سرایت شک به ریشه اعتقادات انسان است، بنابراین باید در انتظار روزى بود که این موجودات مزاحم برچیده شوند.
البته انبیاء و اوصیاء به کمک کتب آسمانى حقایق را تا آنجا که طبیعت زندگى دنیا اجازه مى داد روشن ساختند؛ ولى آنها همچون چراغ هایى بودند فرا راه انسان در شب ظلمانى دنیا، لذا چیزى نمى گذشت که باز اختلاف جاى وحدت را مى گرفت، چنان کهمى فرماید: «وَ ما اَنْزَلْنا عَلَیْکَ الْکِتابَ اِلا لِتُبَیِّنَ لَهُمُ الَّذى اخْتَلَفُوا فیهِ»(1)؛ (مارا نازل نکردیم مگر براى اینکه تبیین کنى براى آنها آنچه را که در آن اختلاف داشتند) و در جاى دیگر مى فرماید: «فَمَا اختَلَفُوا اِلاّ مِنْ بَعْدِ ماجائَهُمُ الْعِلْمُ»(2)؛ (آنها اختلاف نکردند مگر بعد از آن که علم و آگاهى به سراغشان آمد). این نشان مى دهد که با تمام تلاش و کوشش انبیاء و برطرف شدن نسبى اختلافات باز هم اختلاف به طور کامل برطرف نشد.
اصولا هوا و هوس ها و حب و بغض ها که در این دنیا بر بسیارى از مردماست خود بزرگترین حجاب است و تا آنها کنار نروند گامى به سوى وحدت برداشته نخواهد شد. اما درهمه این حجاب ها مى سوزد و نابود مى شود، لذا حقایق بدون حجاب آشکار مى گردد.(3)

تاریخ انتشار: « 1396/01/07 »

مطالب مرتبط

علت برطرف نشدن اختلافات در «دنیا»

مدح و ذمّ دنیا، در منابع اسلامی

پیامد دلبستگی به دنیا

جایگاه دنیا در روایات اسلامی

امام علی(ع) و توصیف دنیا و آخرت

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 95